Фентезі як макіяж. Террі Пратчетт і «Правда», яка буває гіркою

Террі Пратчетт. Правда – Видавництво Старого Лева, 2017

Цієї зими Миколай приніс мені у подарунок цілий світ. Правда, світ був Плаский (бо ж який ще можна покласти під подушку?), але не простий, а чарівний. І поки я розглядала обкладинку, гноми на перших сторінках уже навчилися перетворювати свинець на золото.

Фото з сайту the-village.com.ua

Так, поки гігантська черепаха Великий А’туїн несла космосом на своєму панцирі чотирьох слонів, що підпирали своїми спинами Дискосвіт, у найбільшому місті цього світу – Анк-Морпорку – гноми винайшли перший друкарський верстат. А від того у місті з’явилися і перший журналіст, і, відповідно, перша газета.

За сюжетом Вільям, головний редактор «Часу», намагається розкрити змову проти правителя Ветінарі, якого кинули до в’язниці. Подекуди журналіст сам не може відповісти собі, для чого йому так життєво необхідно розповісти людям правду, але інтуїтивно не може діяти інакше.

У першому в Дискосвіті журналістському розслідуванні йому допомагають колега Сахариса та Отто, фотокореспондент видання і, за сумісництвом, вампір. Крім них, у команді Вільяма гноми, що займаються друком, та охоронець-троль. Але чи вдасться цьому дивному гурту разом втриматися на плаву? Адже окрім бандитів, які намагаються перешкодити розслідуванню, на горизонті з’являється ще одна проблема. І ця проблема підступна і жовта – нова газета у Анк-Морпорку забирає читачів «Часу», розповідаючи їм байки про дощі з падаючих собак.

Світ інформації Пратчетт показує неймовірно спрощено і так само неймовірно правдиво, зачепивши усі головні проблеми сучасних видань. І між його тонкого і завжди влучного гумору, між захоплюючих переплетінь сюжетних ліній, між слів, які йому вдається складати в одне ціле ніяким іншим, ніж магічним, чином, захована правда. І вона гірка.

〈 Бо книги Террі Пратетта можна читати легко і весело. А можна дивитися глибше. Фентезі як макіяж. Спробуй уявити «Правду» без нього – і ось воно, скривлене у невеселій гримасі обличчя сучасного світу〉

〈 Бо це книга про те, що ти можеш пропонувати людям найчистішу правду, але вони все одно читатимуть як жінка народила кобру. І про те, яким неймовірно важким тягарем стає правда, коли вона стосується твоїх рідних. Про твій власний моральний вибір, що важливий для суспільства. І як суспільство не вміє цінувати цей вибір 〉

І плювати, що це усе відбувається в Дискосвіті. У цих книгах можна знайти більше правди про наш світ, ніж на вулицях. «Дискосвіт» – це 41 роман, який складається з  шести циклів та кількох творів поза циклами. Навіть якби ви не хотіли – все одно в якомусь із них знайдете відповіді на питання, які вас цікавлять. І посмієтесь. Бо мало хто так, як Пратчетт, вміє писати гумористичне фентезі.

Загалом, «Правда», як на мене, одна з найкращих книг, аби знайомитися із серією. Вона не входить до жодного циклу. Така-собі самодостатня. Як правда. Але і тим, хто уже знайомий із творчістю автора, буде цікаво ніби мимохідь натикатися на які-небудь зілля знайомої відьми з Вівцеписок. Дрібниця, та приємно.

А ще це той випадок, коли переклад – окремий вид мистецтва. Якщо ви раніше читали щось із «Дискосвіту» російською, то спочатку зненавидите перекладача за його «Невидну академію» замість звичного «Незримого університету». Проте варто опустити погляд на виноску – і почнете його любити. Бо ж як треба глибоко вникнути в тему, аби з’ясувати, що Пратчетт натякав на гурток вчених, який існував у ХVI столітті, і був схожий на український колегіум того часу, який згодом переріс у Києво-Могилянську академію? Оце я розумію – адаптований переклад. Чесно кажучи, якби не перекладач Олександр Михельсон, я взагалі ніколи не здогадалася б, як круто Пратчетт володіє грою слів. Бо тут все, що не можна була передати українською, пояснюється у виносках.

Отож, keep calm and читайте Террі Пратчетта у перекладі «Видавництва Старого Лева». І пам’ятайте: гноми навчилися перетворювати свинець на золото. Але не все золото, що блищить.

Аліна Кувалдіна

Please follow and like us:
0

Якщо Вас зацікавила інформація, поділіться нею з друзями :)