Надія чужої імперії

Шутко О. Хатідже Турхан. Ковилі вітри не страшні. Книга 1, –  “Навчальна книга – Богдан”, 2017

Шутко О. Хатідже Турхан. Султана-українка на османському престолі. Книга 2, –  «Навчальна книга – Богдан», 2018

Якщо з фемінітивами в нашому суспільстві ще доволі складно й «ожіночнення» слів викликає чимало дискусій і навіть суперечок, то із тим фактом, що жіноцтво, у різні періоди української історії, відігравало важливу, а подекуди й ключову роль сперечатися просто неможливо. Жінки здавна посідали особливе місце в культурі, політиці й навіть війську. Постаті княгині Ольги, Анни Ярославни чи Роксолани добре відомі широкому загалу, а от особа не менш славетної українки – Хатідже Турхан – до недавнього часу залишалася забутою, серед непрочитаних сторінок нашої історії.

Пролити світло на життєвий шлях та долю дівчини Надії, яка потрапивши в полон і опинившись на чужині, спромоглася не тільки вижити серед смертельної небезпеки, підступів та інтриг, але й стати однією з найвпливовіших жінок за всі часи існування Османської імперії, спробувала письменниця й мистецтвознавиця Олександра Шутко – забігаючи наперед варто зазначити, що це їй цілком і повністю вдалося.

У двох книгах авторки: «Хатідже Турхан. Ковилі вітри не страшні» та «Хатідже Турхан. Султана-українка на османському престолі», що побачили світ у видавництві «Навчальна книга – Богдан», оповідається про складну долю матері одного з нащадків славнозвісної Роксолани-Гюррем султана Мехмеда IV – Хатідже Турхан. Обидва історичні романи написані майстерно та колоритно. Відчувається, що авторка не просто скорилася певному тренду на «усе турецьке», а здійснила значну роботу із пошуку достовірної, історично вивіреної літератури та джерел не тільки українського, а й закордонного походження, про що красномовно свідчать низка посилань у текстах. Книги супроводжують репринти портретів та старовинних гравюр, котрі візуально описують повсякденне життя османських вельмож. Пані Шутко, яка окрім уже названих книг має ще декілька наукових та науково-популярних розвідок на подібну тематику, з допомогою художнього слова описує складний шлях сходження до влади у суспільстві, де на державному й релігійному рівнях була закріплена нижчість жінки. Долаючи перепони, знаходячи вірних друзів і союзників, перемагаючи ворогів молода юнка з Поділля стає регентом велетенської держави. Разом із багатством та розкішшю палацу на її тендітні плечі звалюється тягар роздробленої імперії, про велич якої нагадує тільки тінь колишніх завоювань та легенди-перекази пишного життя султана Сулеймана й Роксолани. Саме за часів правління Хатідже Турхан при османському дворі з’являється чимало її співвітчизників, а українські козаки потрапляють під покровительство й протекторат Осяйної Порти (уряду османського візира).

Ці книги є актуальними й в переддень виходу на вітчизняні телевізійні екрани серіалу «Величне століття. Нова володарка» (в оригінальному перекладі: «Величне століття. Кьосем» та «Величне століття. Кьосем. Мурад IV»), адже є співзвучними за часом висвітлених подій.

Отож, якщо ви любите історичні романи з майстерно описаними реальними подіями, з детективним елементом, із коханням та зрадами, з державними переворотами та запеклою боротьбою за владу, й хочете більше дізнатися про долю славетних співвітчизниць – історії життя Хатідже Турхан від Олександри Шутко подарують вам приємні години читання.

Дмитро Безверхній

Please follow and like us:
0

Якщо Вас зацікавила інформація, поділіться нею з друзями :)