Про наймолодшого детектива в історії!

«Рожевий записник детектива Стасика» Леся Мовчун / ілюстрації Марії Рудюк. Серія «Казка під подушку» – Видавництво «Фонтан казок», 2019.

Про різних детективів я вже читала і діти серед них теж були, але про трирічного детектива-малюка, та ще й у памперсі, вперше. Навіть не здогадалася б, що у такому ніжному віці хтось може розслідувати загадкові справи. А Стасик їх лускає як горішки, одну за одною! Але ж як цей малюк-мовчунчик, що донедавна говорив тільки «мама», «на» і «дай» перетворися на детектива, спитаєте ви. Та знайшов дещо у пісочниці. Іншопланетний прискорювач розвитку. От і подорослішав в одну мить. Ну і, звісно, інтереси в нього змінилися, тож Стасик замість дитячих забавок вирішив розкривати злочини.

Звичайно, що ці злочини зовсім не моторошні та страшні, а радше дивні. Вони з тих, до яких у поліції просто не доходять руки через нестачу кадрів або ж тих, які дехто може і не вважати злочинами: то манна каша у дитячому садочку день за днем рідшає, то кудись поділися окуляри Гаррі Поттера, то Цяця зникає… Але хтось же має і такі справи розслідувати. От тут на допомогу й поспішає Стасик. При цьому виявляється, що у детективів трирічного віку навіть є певні переваги:

«…можна не переживати, що поїздку зіпсує одна дрібничка… Та, що примушує дорослих кидати всі справи і шукати маленький будиночок із написом «Ч» і «Ж». Адже на тобі легкий, зручний і зовсім не помітний памперс!»

Кумедних деталей і жартів у книжці чимало. Чого варті тільки всі ті міністерства, що існують у країні, де живе Стасик! Тут вам і Міністерство крупів і макаронів, і Міністерство каналізації, і Міністерство окулярів, і ще безліч інших міністерств, про функції і діяльність яких письменниця згадує буквально кількома словами. Але з якою іронією згадує!… Батьки, що читатимуть цю книжку дітям, мають оцінити, а дітей можуть повеселити різні ситуації, в які потрапляє малюк-детектив.

«Підозри з тітки Клавдії були зняті. Малюк Стасик опинився в глухому куті. Туди його поставила вихователька – за те, що розв’язав бантик плаксивій Оксанці.»

У «Рожевому записнику детектива Стасика» зібрано аж вісім справ малюка. Є й передісторія від авторки про те, як же іншопланетний прискорювач розвитку опинився у звичайній пісочниці. А наприкінці ще й післямова, в якій Леся Мовчун розповідає трішки і про самого Стасика та його родину. Якщо відверто, то ця післямова прояснила деякі моменти з життя малюка і трішки виправдала дорослих персонажів, образи яких для мене зіпсувала остання справа детектива про виїдене яйце. Саме ця історія мені взагалі не сподобалася, бо поведінка дорослих щодо Стасика тут скидається на якусь експлуатацію дитини. А от про що б я ще хотіла дізнатися, так це про долю рохрохівців, прибульців, котрим і належав той прискорювач розвитку і які вирішили оселитися на Землі. Можливо, про це і напише ще колись іншу казку Леся Мовчун.

֍ ֍ ֍

Мені здається, що ця книжка буде цікава дітям від 6-7 років. Вона невеличка, яскрава, дуже зручного формату, а історії в ній достатньо короткі, щоб їх змогли прочитати ті, хто тільки вчиться читати. Також «Рожевий записник детектива Стасика» чудово підходить для сімейного читання. Книжка доповнена веселими ілюстраціями Марії Рудюк, української художниці, яка зараз живе у далекому Чилі.

______________________________________________

Леся Мовчун – українська письменниця та мовознавиця, що народилася і живе у Києві. Укладачка і редакторка низки словників. У 2004-2008 роках вела радіопередачу про мову (1 канал, Національна радіокомпанія України). Авторка багатьох дитячих книжок, серед яких і казка «Арфа для павучка» та поетична збірка «Усе підростає». Твори письменниці публікують у багатьох популярних дитячих журналах: «Малятко», «Пізнайко», «Однокласник» та інші.

Ксенія Близнець

Please follow and like us:
0

Якщо Вас зацікавила інформація, поділіться нею з друзями :)